Tilmeld dig voresnyhedsbrev

newsletter

Maersk investerer millioner i robotter

Søgeord:

6. januar 2022  |  

Af Redaktionen

Læst i alt:

270 gange

Læses i øjeblikket af:

0

A.P. Møller Holding investerer 335 millioner i Blue Ocean Robotics.

 

Odense-virksomheden Blue Ocean Robotics har med årsskiftet fået en finansiel saltvandsindsprøjtning på lige over 335 millioner kroner. Der er A.P. Møller Holding, der har indskudt den store sum penge i den hastigt voksende robotproducent.

 

Der er tale om et konvertibelt lån på 335,25 millioner kroner, der senere kan veksles til aktier i Blue Ocean Robotics.

Blue Ocean Robotics er efter indskuddet fra A.P. Møller Holding vurderet til at have en samlet værdi på godt to milliarder kroner.

 

Blue Ocean Robotics har opnået en kraftig vækst i de senere år – en vækst, der er accelereret under Covid-19 pandemien, hvor der har været stor vækst i efterspørgslen efter Blue Ocean Robotics hospitalsrobotter, der automatisk kører rundt på hospitaler og desinficerer områder via ultraviolet lys, der dræber bakterier og virus.

Millionerne fra Maersk skal anvendes til at fremme Blue Ocean Robotics globale vækst.   /Smir

IconIcon

Til abonnenten

 

Indtast dit brugernavn og adgangskode

Kundeservice

Danske Transport Medier APS
Adelgade 85A, 1.
8660 Skanderborg
Tlf: +45 70 250 350
CVR: 19999181

Via mail

 

mail@dtmedier.dk