Tilmeld dig voresnyhedsbrev

newsletter

Vores toldforening: EKFT

logo

Indhold leveret af Danske Speditører

Danske Speditører har taget initiativ til at oprette en specialforening for told, der går under navnet Erhvervslivets Kompetencecenter For Told (EKFT). På det seneste har stadig flere virksomheder fra andre brancher meldt sig ind.

 

 

Tid er penge....

 

Det betaler sig for dig og din virksomhed at være på forkant med udviklingen – også på toldområdet. Et område som mange virksomheder finder komplekst og svært at have styr på.

 

Storbritanniens dato for EU-exit er ved at nærme sig. Dermed forlader Storbritannien EU's Toldunion, og der skal fortoldes som over for et hvilket som helst 3. land.

 

 

 

Den 1. juli 2018 blev der etableret en ny Toldstyrelse i Danmark. Vi får en helt nye toldadministration med langt mere fokus på kundekontakt og inddragelse af virksomhederne.

 

Erhvervslivets Kompetencecenter For Told (EKFT) har som opgave på toldområdet at sikre Danske virksomheder gode rammer for fortsat at drive virksomhed i Danmark. Vi skal ikke stilles ringere end virksomheder i andre EU lande på grund af dårlige IT-systemer, manglende rådgivning, nationale særregler på toldområdet etc

 

 

EKFT´s formål er:

 

• At give sine medlemmer et kig ind i fremtiden om hvad kan vi forvente i den kommende tid mht. nye regler og love på told- og moms området i EU

• At påvirke nationale myndigheder til at skabe de bedste og mest konkurrencedygtige vilkår for danske virksomheder •At informere medlemmer og lukke informations gabet mellem SKAT og kunderne


•Binde alle interessenter sammen og fungere som en tænketank hvis eneste formål er at skabe klarhed og gennemsigtighed på toldområdet – til glæde for alle parter EKFT tilbyder relevante og aktuelle nyheder:

• EKFT´s toldspecialister samler al relevant viden og udsender nyhedsbreve •Vurderinger, trends og bud på fremtidige scenarier på toldområdet både nationalt og internationalt.

 

EKFT tilbyder fire-fem årlige netværksarrangementer om f.eks.:

 

• Det toldpolitiske trekantsdrama mellem USA, Kina og EU og om konsekvenserne for danske virksomheder

• Brexit-processen og hvad de toldmæssige konsekvenser af Brexit bliver for danske virksomheder

• Den nye danske toldadministration og de nye IT-systemer bag toldkodeksen

 

Følg EKFT på LinkedIn:

https://www.linkedin.com/company/ekft/  

 

 

 

 

 

 

Til abonnenten

 

Indtast dit brugernavn og adgangskode

Kundeservice

Danske Transport Medier APS
Adelgade 85A, 1.
8660 Skanderborg
Tlf: +45 70 250 350
CVR: 19999181

Via mail

 

mail@dtmedier.dk